مراسم سالگرد امام(ره)

قبل از شروع رسمی مراسم مردم حاضر در صحن شهید مصطفی خمینی(ره)  که از ساعت ها قبل حضور یافته بودند با دادن شعارهایی خود را برای آغاز مراسم آماده می کردند.

در این مراسم که ساعت 9:30 با قرائت قرآن و سپس سخنرانی سید‌حسن خمینی تولیت حرم امام آغاز شد جمعی از مسئولان کشوری و لشکری اعم از سران سه قوه(صادق لاریجانی، احمدی نژاد، علی لاریجانی) هاشمی شاهرودی، هاشمی رفسنجانی، سید‌یاسر خمینی، حجت‌الاسلام علوی، حجت‌الاسلام نواب، ثمره هاشمی، محسن رضایی برخی از نمایندگان مجلس، سرلشکر صالحی، امیر پوردستان، محمد‌علی انصاری، قالیباف و همچنین جمعی از سفرای کشورهای خارجی از میهمانان ویژه این مراسم بودند.

سردار محمد رضا نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین و سردار محسن کاظمینی فرمانده سپاه محمد رسول الله از اولین مسئولانی بودند که به جایگاه ویژه وارد شدند و استقرار پیدا کردند.
 
محمد رضا عارف از اعضای ارشد جریان اصلاحات و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز قبل از شروع مراسم به صحن جامع مصطفی خمینی(ره)  وارد شد و با دیدن احمد توکلی با وی به روبوسی و خوش و بش پرداخت و در کنار وی نشست.
 
به جز محمدرضا عارف تعداد دیگری از اصلاح طلبان نیز در این مراسم حضور یافته بودند که کمال خرازی، مجید انصاری، محمود دعایی، اسحاق جهانگیری ، قدرت الله علیخانی، برخی از از آنها بودند. این در حالی است که به غیر از مجید انصاری و محمد رضا عارف و کمال خرازی دیگر اصلاح طلبان ترجیح دادند در جایگاهی به غیر از جایگاه ویژه مسئولین استقرار پیدا کنند.

همچنین در ابتدای مراسم مجری از مردم درخواست کرد تنها به شعارهایی که از تریبون اصلی مراسم سر داده می‌شود توجه کنند.
 
در این مراسم جمعی از وابستگان نظامی و سفرای خارجی، نمایندگان اقلیت های دینی، خانواده شهدا و ایثارگران در جایگاههایی ویژه ای که از سوی ستاد بزرگداشت سالگرد امام (ره) تدارک دیده شده بود حضور یافته بودند.
 
سخنرانی حجت الاسلام سید حسن خمینی نوه امام راحل نیز بعد از مداحی حاج احمد اصفهانی در حالی آغاز شد که از همان ابتدا تعدادی از مردم تلاش کردند با سر دادن شعارهایی مانع سخنرانی وی شوند و این شعارهای ممتد را تا اواخر سخنرانی وی ادامه دادند.

سردار محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه به محض مشاهده محسن رضایی به استقبال وی رفت و در کنار وی نشست.
 
سخنرانی مقام معظم رهبری ساعت 10:30 با استقبال مردم آغاز شد که مباحثی همچون بیداری اسلامی، تبیین سیره و روش حضرت امام(ره) ، حرکت دیوانه‌وار غرب در مسئله هسته‌ای ایران ، بحران آمریکا ، لزوم هوشیاری نخبه‌ها و آحاد مردم ، تحولات منطقه و مظلومیت مردم بحرین برخی از مهمترین محورهای بیانات رهبر معظم انقلاب بود که با تکبیر‌های پرشور مردم مواجه شد.
 
آیت الله مهدوی کنی رئیس مجلس خبرگان بعد از شروع دقایقی از آغاز سخنرانی رهبر معظم انقلاب به جایگاه ویژه مسئولان وارد شد.
 
حضور برخی مسئولان با فرزندانشان در این مراسم بسیار جالب بود. امیر پوردستان فرمانده نیروی زمینی و امیر دریادار سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش ترجیح دادند در این مراسم با فرزندان خود حضور پیدا کنند. همچنین پسر سعید جلیلی  که پای ثابت پدر در مراسم ها و مناسبت های مذهبی و دینی است در این مراسم نیز پا به پای پدر حضور یافته بود.


 
در اواسط برگزاری مراسم محمود احمدی نژاد با مشاهده برخی از مردم که نامه هایی داشتند تلاش کرد تا به آنها بفهماند که بعد از دریافت نامه هایشان به صورت تلفنی با آنها تماس گرفته خواهد شد.  احمدی نژاد همچنین بلافاصله بعد از رد و بدل این موضوعات از اعضای تیم حفاظت جایگاه درخواست کرد تا نامه های مردمی را از آنها دریافت و به دست وی برسانند.
 
بعد از پایان مراسم که بسیاری از مسئولان به سرعت ازمحل مراسم خارج شدند، سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی به مانند رسم همیشگی خود بعد از مشاهده برخی مردم و مواجهه با سئوالات آنها به کنار آنها رفت و با مردم به گفتگو پرداخت.
 
همچنین عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران نیزبعد از پایان مراسم با سئوال های زیادی از سوی مردم در مورد دادگاه اختلاس سه هزار میلیاردی مواجه شد و وی نیز با متانت تلاش کرد به همه سئوال ها جواب دهد.
 
پس از پایان فرمایشات مقام معظم رهبری پخش مداحی و سینه‌زنی زائران مرقد امام خمینی از دیگر برنامه‌های این مراسم بود که مردم همزمان با خروج از مرقد مطهر امام راحل به عزاداری نیز پرداختند.

/ 0 نظر / 10 بازدید